„Години да четеш за чуждия
живот на някой чужд,
а твоят, никому ненужен,
да мине глух и пуст.“
Тази строфа от Атанас Далчев е може би най-големият страх на хората, които прекарват дълго време в четене. А в днешно време работата от вкъщи може да носи същата нотка: на ден, който преминава глух и пуст. Но има много книги, които могат да помогнат човек да почувства живота си отново пълен. Книги, които казват „Да живееш е върхът. Продължавай да живееш!“
За мен една от тях е „Планините отблизо. Наръчник на планинския водач и добрия планинар“. Ходенето по планини неизменно може да вдъхне искрица живот на всеки. Но е отговорно занимание, което изисква добра подготовка. За човек като мен, който е обходил цялото родно Черноморие – от най-северната точка до най-южната, от най-затънтените места до най-оживените, от ведомствени станции през палатки, до спане по одеало на пясъка, екскурзиите сред природата на места без надморска височина винаги са били предпочитани. В планината се престрашавах само по най-утъпканите пътеки „Княжево – Златните мостове“, „Бистрица – Алеко“, „Вазовата екопътека“ и др, а намирането и изпълняването на маршрути извън тях носеше много неизвестни.
И затова реших да купя наръчника. Чете се бързо и приятно, защото всяко изречение носи представата за планински пейзажи и пътеки. Илюстриран е добре, а главите са подробни и по същество. Обхваща всеки аспект от лятната и зимната планина: техники за преминаване през трудни терени, ориентиране, познаване на времето, екипировка, храна и др. Има и глава за психологията на туристите: от мрънкалника до твърде ентусиазирания турист. Препоръчвам го като изрядно написано професионално издание, което за щастие е достъпно за масовата публика.
Разбира се най-надеждният опит идва от практиката, но е добре да знаеш къде може да те отведе тя.